You are here:
  1. Home
  2. Representation
  3. Excellence Awards
  4. Excellence Awards shortlist

Excellence Awards shortlist

Congratulations to all the Excellence Awards 2014 finalists.

The shortlist is:

Awards for firms or teams

Excellence in Pro Bono

  • Advocates for International Development
  • Clifford Chance LLP
  • Dentons
  • Debevoise & Plimpton LLP
  • DIFC Courts
  • DLA Piper
  • Family Advice Scheme
  • Henry Hyams Solicitors
  • Hogan Lovells LLP
  • Sheffield Hallam University

Excellence in Client Service

  • Aequitas Legal Solicitors Ltd
  • Blake Morgan LLP
  • Berwin Leighton Paisner LLP
  • Bott and Company Solicitors Limited
  • Brethertons Solicitors LLP
  • Browne Jacobson LLP
  • Emsleys Solicitors
  • Fodens Solicitors Limited
  • Gill Akaster LLP
  • Makin Dixon Solicitors

Legal Sector Alliance Award for Excellence in Environmental Responsibility

  • ClientEarth
  • Environmental Law Foundation
  • Eversheds LLP
  • Lance Mason Solicitors
  • Slaughter and May

Excellence in Marketing & Communications

  • Bott and Company Solicitors Limited
  • Emsleys Solicitors
  • Gorvins Solicitors
  • Pepperells Solicitors
  • QualitySolicitors Organisation Ltd
  • Roythornes Solicitors
  • Setfords Solicitors
  • Schillings

CQS Award for Excellence in Conveyancing Practice

  • Beaumont Legal Solicitors
  • Boys & Maughan Solicitors
  • Brethertons Solicitors LLP
  • Coffin Mew LLP
  • Howells Solicitors
  • Mosshaselhurst Solicitors
  • Ramsdens Solicitors LLP
  • Switalskis Solicitors
  • Thomas Legal Group
  • Wallace Robinson & Morgan

Lexcel Award for Excellence in Practice Management

  • Beeley & Co
  • Blackhurst Budd Limited
  • Gull Law Chambers Ltd
  • HB Public Law
  • Mayo Wynne Baxter LLP
  • McAllister Olivarius
  • Pannone Corporate LLP
  • Spencers Solicitors

Excellence in Diversity & Inclusion

  • Baker & McKenzie LLP
  • CMS Cameron McKenna
  • Devonshires Solicitors
  • Hogan Lovells LLP
  • Rayden Solicitors
  • Stephensons Solicitors LLP
  • Taylor Wessing
  • TLT LLP

Excellence in Learning & Development

  • Ashurst LLP: Emerging Leaders Programme
  • Ashurst LLP: Mindfulness Programme
  • Clifford Chance LLP
  • Hugh James
  • Lance Mason Solicitors
  • Mayer Brown International LLP
  • myhomemove
  • Reed Smith LLP
  • Roberts Jackson Solicitors
  • Withers LLP

Excellence in International Legal Services

  • Advocates for International Development
  • Asserson Law Offices
  • Clifford Chance LLP
  • DIFC Courts
  • Osborne Clarke
  • Withers LLP

Excellence in Business Development & Innovation

  • Berwin Leighton Paisner LLP
  • DAC Beachcroft
  • Giles Wilson LLP
  • HB Public Law
  • MRN Costs Solicitors
  • Randall & Phillips LLP
  • Wixted & Co Solicitors

Awards for individuals

The Law Society Gazette Legal Personality of the Year

  • Cordella Bart-Stewart, Black Solicitors Network
  • David Bott, Bott and Company Solicitors Limited
  • Dean Parnell, Sydney Mitchell LLP
  • Elisabeth Jones, National Assembly for Wales
  • Fiona Woolf CBE, Lord Mayor of London
  • James Pirrie, Family Law in Partnership Ltd
  • James Thornton, ClientEarth
  • Laura Devine, Laura Devine Solicitors
  • Penelope Warne, CMS Cameron McKenna
  • Nicholas Crichton CBE, Family Drug and Alcohol Court (FDAC)

Junior Lawyer of the Year

  • Camilla Graham Wood, Birnberg Peirce & Partners
  • Diane Morrison, Hackney Community Law Centre
  • Helen Rundle, Langleys Solicitors LLP
  • Hendrik Puschmann, White & Case LLP
  • Laura Barrell, Matthew Arnold & Baldwin LLP
  • Lee Russell, Ben Hoare Bell LLP
  • Ligia Bob, TLT LLP
  • Paul Maddock, DWF LLP
  • Philippa Southwell, Birds Solicitors
  • Rebecca Perlman, Herbert Smith Freehills

Solicitor Advocate of the Year

  • Adam Tear, Duncan Lewis Solicitors
  • Alwyn Jones, Cartwright King Solicitors
  • Amjad Malik, Amjad Malik Solicitors
  • Anthony Kiernan, AWK Law
  • Fiona Buchanan, Pepperells Solicitors
  • Lionel Blackman, Lionel Blackman Solicitors
  • Mark Humphries, Humphries Kerstetter LLP
  • Mitchell Cohen, Perren Buildings Chambers
  • Raj Chada, Hodge Jones & Allen LLP
  • Ronnie Manek, GT Stewart Solicitors & Advocates

Legal Business Woman of the Year

  • Beverley Watkins, Watkins Solicitors
  • Christine Thornley, Gorvins Solicitors
  • Emma Nawaz, Blackstone Solicitors Ltd
  • Gaynor Williams, Bennett Williams Solicitors
  • Karen Jackson, Roberts Jackson Solicitors
  • Helen Thewlis, Ramsdens Solicitors LLP
  • Joy Kingsley, JMW Solicitors LLP
  • Kamila Rahman, Cambridge Solicitors LLP
  • Lesley Gregory, Memery Crystal LLP
  • Pamela Reddy, Hodge Jones & Allen LLP

Solicitor of the Year - In-house

  • Chris Stanford, Dubai Group
  • Colin Armstrong, Merlin Entertainments plc
  • Diane Morrison, Hackney Community Law Centre
  • Geoff Wild, Kent County Council
  • Jim Trainor, Volkswagen Group United Kingdom Limited
  • Mark Beer, DIFC Courts
  • Robert Baugh, LoopUp
  • Thomas Hine, London Metal Exchange

Solicitor of the Year - Private Practice

  • Angela Jackman, Maxwell Gilliot, a trading style of Simpson Millar LLP
  • Christine Thornley, Gorvins Solicitors
  • Cris McCurley, Ben Hoare Bell LLP
  • Dean Parnell, Sydney Mitchell LLP
  • Douglas Silas, Douglas Silas Solicitors
  • Henry Frydenson, Frydenson & Co
  • Jasvir Jutla, Jasvir Jutla & Co
  • Julie Say, Hodge, Jones & Allen LLP
  • Lorna Vanderkamp, Roberts Jackson Solicitors
  • Ranjit Thaliwal, Thaliwal & Co Solicitors